Jednym z ważniejszych zadań stojących przed administratorem, a żywotnych dla użytkowników osnowy odtwarzalnej, jest zabezpieczenie im ciągłego dostępu do kotew umieszczonych na budynkach, w przypadku planowanego, zewnętrznego ocieplania ścian.
Najlepszym tutaj rozwiązaniem byłoby zobowiązanie wykonawcy nowej osnowy, do przekazania właścicielowi nieruchomości, nie tylko zawiadomienia o osadzeniu znaku geodezyjnego, ale i propozycji (zdjęcia niżej), obrazujących sposób zabezpieczenia dalszej dostępności do kotew, na wypadek ocieplania budynku. Wskazane jest również, poinformowanie właściciela nieruchomości o propozycjach rozwiązań zawartych na stronie www.osnowy.pl .
W przypadku zasłonięcia już kotwy warstwą ocieplającą, w celu odzyskania funkcjonalności znaku, można postąpić dwojako:
– zobowiązać właściciela budynku do odsłonięcia dostępu do kotwy poprzez np. wycięcie warstwy ocieplającej o wymiarze 60cm x 60cm (strona www.osnowy.pl) lub,
– zastabilizować nową kotwę na innym nieocieplonym budynku, o ile jest to uzasadnione, a następnie wyznaczyć współrzędne nowej pary punktów odtwarzalnych typu A-B w ramach istniejącej rozety, ewentualnie na koszt (niewielki) właściciela ocieplonego budynku.